HTML

cinnamon

Királyokról, káposztákról

Friss topikok

  • 81138: Igen, így hívják:-) (1970.01.01. 01:00) Most megpróbálok képet feltenni...
  • 81138: A lapocskát külön árulják, de otthon még nem láttam. Különben mezei törött cserépdarab is jó, ha n... (1970.01.01. 01:00) Cukormentő
  • izmiri: a jazzről mindig ez a sztori jut eszembe: a férjem legidősebb bátyja, mikor a sógornőmnek udvarolt... (1970.01.01. 01:00) All that jazz
  • 81138: Neeem, talpig fekete-fehérben :-) (1970.01.01. 01:00) Meglepetés
  • Nina: Ha így tennél, feltétlenül vigyél magaddal:) (1970.01.01. 01:00) Határok

Címkék

Archívum

Lalita Tademy - Cane River

1970.01.01. 01:00 :: Cinnamon

"Being a slave means having nothing but still having something left to lose."

Ez egy Oprah könyvklubos könyv volt; bár azokkal rendszerint óvatos vagyok, most mégis elcsábultam a téma miatt: egy louisianai fekete család sorsa négy generáció nőalakjain keresztül.
Lalita Tademy a saját családjának történetét vázolja fel: sokévnyi kutatás után döntött úgy, hogy regény formájába önti az eredményt. Mivel a történetben sok a lyuk, a hiányokat fantáziájával pótolta, így az eredmény se nem dokumentumregény, se nem puszta fikció. Bár  döntött volna a szerző valamelyik műfaj mellett: a végeredmény így meglehetősen vegyes és zavaros.

És sajnos átlagos is. A karakterekkel nehéz volt azonosulni: nem volt saját egyéniségük, történetüket egy szenvtelen narrátoron keresztül ismerhettük meg, és Tademy részletesebben rajzolta meg a külsejüket, mint az érzéseiket - nagy kár pedig, mert nehéz, fájdalommal teli, lenyűgözően érdekes élete volt valamennyinek. Mindannyian rabszolgaként születtek, és szabad fehér férfiaktól szültek törvénytelen gyerekeket, abban reménykedve, hogy leszármazottaiknak a bőrszínüknek köszönhetően könnyebb sorsa lesz. A szeretteiket eladják idegen ültetvényekre, a lányaikra újabb fehér urak vetnek szemet - csapás csapás után; ennek ellenére az olvasót nem érinti meg érzelmileg a történet. Talán ebben az író stílusán kívül az is közrejátszott, hogy túl nagy időtartamot próbál felölelni a könyv; az olvasónak nincs ideje belemélyedni egy-egy nőalakba. A ritmus esetleges: Tademy sokszor több évtizednyi periódusokat intéz el néhány mondattal, és az olvasó csak kapkodja a fejét. Ez különösen a regény második felére volt igaz: Joseph halála után olyan sok lyuk maradt a történetben, hogy teljesen elvesztettem az érdeklődésemet: hetekbe telt, amíg az utolsó néhány oldalt be tudtam fejezni.

Tetszett, ahogy bepillantást kaptam a rabszolgák és uraik életébe a polgárháború előtti időszakból, és az azt követő zavaros évekbe; és lenyűgözött, ahogy az asszonyok mindenekfelett szerették a gyerekeiket, akárkitől is fogantak, akármilyen körülmények között. A fehérek és a feketék ábrázolása azonban enyhén szólva is manipulatív: előbbiek legjobb esetben kétdimenziósak, legtöbbször azonban negatív szereplők; utóbbiak kivétel nélkül szentéletűek. Az élet ennél azért kissé bonyolultabb. (Tanultam azonban egy érdekes kifejezést: colorstruck az a fekete, aki a saját bőrszínével nem képes megbékélni.) A legnagyobb szívfájdalmam a leírások hiánya volt: a csodálatos Louisianában  játszódott ugyan a regény, a környezetről azonban egy mondat nem sok, annyit sem olvashattunk. Milyen kár.

1 komment

süti beállítások módosítása